Kapadokya’ya Gitmek İçin Size10 Neden

Kapadokya’ya Gitmek İçin Sizlere 10 Neden sunuyoruz

Kapadokya Türkiye Nevşehir İl Sınırlarında yer almaktadır. Peki Kapadokya’ya gittiniz neler yapılabilirsiniz ? bu yazımda sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Kapadokya’da ki Gezimin izlenimlerim ve gördüklerimin içinden sizlere tavsiyelerde bulunacağım.

Kapadokya’ya nasıl gidilir? Ve bu güzelliklerin içinde nasıl zaman geçirilirsiniz.
Son bir kaç yıldır seyahat için Kapadokya’ya gitmeden önce araştırmalar yaptım. Kapadokya’ya gitmeye hazır hissediyorum. Ve gezerken tarihini ve doğasını bildiğim için daha geniş bakış açısı ile görebiliyorum , sanki bu doğal güzellik bana iyi hissettirdi. umarım kendimi anlatabilmişimdir sizlere. gerçekten tüm kalbimle Kapadokya yine de bir üzeri açık bir tarihi müzeyi andırmaktadır. gerçekten harika doğası ve tabiatı beni çok etkiledi. o tarihi doğa manzarasının fonunda gökyüzüne yükselen sıcak hava balonların görüntüsü inanılmaz bir şeydi. şafakta gökyüzündeki bu ihtişamı fotoğraf makinesine hapsetmeye çalıştım. epeydir bir süre bu duyguyu açlığı yaşamadım. Kapadokya’da şafak vakti sakın ama sakın yatağınızda yatıp o şöleni kaçırmamanızı öneririm.

Kapadokya gitmek istediğinizde kayseri ve Nevşehir havalimanı transferler konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.

Ürgüp
Türkiye genel olarak güzellilerin ve tarihin derinliklerini gösterir. Kapadokya hakkındaki bu makale sizlere Kapadokya’yı hiç kimsenin anlatamayacağı kadar anlatmaya çalışacağım. Kapadokya’da nasıl gezdim ? Göreme Milli Parkına Gitmeli miyiz ? Peki siz neden Kapadokya’ya da gitmelisiniz? Bu yazının içerisinde sizlere Kapadokya yolculuğuna götürecek 10 nedeninden bahsedeceğim. Hazırsan O zaman devam edebilirsin!

Kızıl Vadilerin Üzerinde Batan Güneş
Sosyal medya ve internet üzerinden muhtemelen Kapadokya’yı gösteren fotoğrafları görmüşsünüzdür. dünya üzerinde bir çok doğal güzelliği tek bir noktada görmeniz mümkün olabilir. sıra dışı manzaralar sizleri gerçekten mutlu edecek. Ben bu Kapadokya gezisinde Ürgüp ilçesini tercih ettim turizm konusunda ilerlemiş küçük bir kasabada konakladık. güzel oteller ve yeme içme konusunda çok şanslıydık.

 

Genellikle Kapadokya bölgesinde vadilerle bölünmüş sıra dışı bir deneyim istiyorsanız vadilerin içine yürüyüşe gidin. Her biri bir diğerinden farklıdır. Bir yanınızda tuhaf kayalar Diğer yanınızda ise sıra dışı şekiller bulunmakta.

Kapadokya’nın Merkezi Neresidir ?
Kapadokya merkezi olarak belirlenen kesin bir yer bulunmamaktadır Ürgüp göreme ve Uçhisar önde gelen turizm merkezleridir. yazının devamı için buradan bakabilirsiniz

Kapadokya’da Hangi Vadilere Gidebilirsiniz ?
Aşk Vadisi, Kızıl Vadi, Gomeda Vadisi, Beyaz vadi ve Güvercinlik Vadisi ‘Göreme Uçhisar ve Ürgüp e yakın bölgelerdedir. doğa yürüyüşünü seviyorsanız bu vadiler tam size göre.

 

Kapadokya’da bulunan doğal güzellikler birbirine yakın mesafelerdedir çoğu yerde iç içe geçmiş olarak görürsünüz. Güvercinlik Vadisi’nde gezerken bir anda karşınıza Devasa boyutta tarihte ejderhaların yaşadığı sanılan o muhteşem Uçhisar kalesini görebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi ‘yol üzerinden giderken bir çok doğal güzellikle karşılaşıyorsunuz.

Ihlara Vadisi Hakkında Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Kapadokya’ya sık sık gelen gezginler vadilerin arasındaki yolu kullanarak gezebiliyorlar (Bazı yerlerde Yolunuzu Bir kaya kapatmış olabilir). tabi bu sizi korkutmasın mutlaka başka bir yol vardır.

İmkanlarınız dahilinde bölgeyi yerel bir rehberle keşfetmek daha kolaydır (Gezi için araba kiralayabilirsiniz, Atv turu ve at turuna katılabilirsiniz). Böylece Kapadokya’da İlginç hikayeler dinleyebilirsiniz ve yürümenize gerek kalmaz. Sizlere vermiş olduğum Aşağıdaki tur paketlerine bakın. Ürgüp ve Göreme’de nispeten çok sayıda İngilizce konuşan rehber bulabilirsiniz.

 

Uçhisar Kalesi
Kapadokya bölgesinde uçhisar kalesine benzeyen Ortahisar kalesi var, sadece Uçhisar kalesi çok ünlü ve Büyüleyici. Göreme’ye olan mesafesi de yakındır. Uçhisar kalesi büyük delikleri olan bir ejderha yuvasını andırıyor.
Tarihten günümüze kalan bu yapı gerçekten çok eski ve Hititliler döneminden bu günlere gelebilmiştir. Kalenin iç kısmında bir çok tünel ve iç kaya oyulmuştur. Hititlilerin kendilerini savunma için kullanıldığı söylenmektedir. Kalenin Etrafındaki yapılar ev ve otel olarak kullanılmaktadır.

Ürgüp Peri Bacaları
Peri bacaları Ürgüp ilçesinin hemen girişinde yer almaktadır çok kalabalık ve yoğunluğu günün her saati görmek mümkündür. Fotoğraf çekinmeniz için ideal bir alan olup orada aynı zamanda farklı hikayelerde duymanız mümkün olacaktır.

peri bacaları

Uçhisar’a Nasıl Giderim ?
Uçhisar’a Gitmeniz için bölgede sürekli dolmuşları kullanabilir aynı zamanda araç kiralayabilirsiniz (Uçhisara Göremeden giderken Güvercinler Vadisi üzerinden geçersiniz) Kalenin girişleri ücretlidir ve aynı zamanda müze kartla girebilirsiniz 10-20 türk lirasına mal olur (Euro Olarak ortalam 1 Euro).Uçhisar Kalesi giriş Ödemeleri Sadece nakit olarak kabul ediyorlar. Aşk yok, özlem yok, kart yok.

 

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Uçuşları Nasıl Yapılır ?
Kapadokya’nın yerel sembolü balonlardır. Balonlar şafak zamanı gökyüzünde ve yeryüzünde her yerde – Sabahları hediyelik eşya dükkanlarının tezgahlarında balon figürlerini alabilirsiniz . O kadar çok fotoğraf Çekeceksiniz ki instagramınız fotoğrafla dolucaktır. O Kadar çok fotoğrafı çekmek Kapadokya’da mümkün bu nedenle pek çok yerli ve yabancı turist sadece sıcak hava balonunda uçmak için Kapadokya bölgesine geliyor.
Gökyüzüne Yükselen balon resimleri gerçekten büyüleyici. Tabi bu büyülenmenin bir bedeli olduğu kesin balon fiyatları konusunda net bir şey söylemek gerçekten çok zor. Döviz kurundaki artış fiyatları gerçekten çok etkilemiş durumda.

 

Balon turuna katılmak neredeyse 150 avroyu geçebilir (Fiyatlar kişi başı). Ancak kış sezonunda fiyatların daha düşük olduğu söylenmekte. tabi bu fiyata değer mi derseniz evet bence değer ( önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor). Balon Uçuşlarının maliyeti, balon pilotunun niteliğine ve yılın hangi zamanında, gittiğinize bağlıdır.

şafak vakti Balon firmasına ayıt servisle sizleri otelinizden alıyorlar ve sizleri sıcak hava balonlarının kalkacağı açık alana götürüyorsunuz. Kapadokya’da mevsimine göre sabahlar soğuk, olabilir Balona bindiğinizde ısınırsınız.

Dikkat….. sıcak hava balonu uçuşu önceden rezervasyon gerektirir.